30 Mart 2012 Cuma

Mutluluğun Istırapları


Z.Bauman, Yaşam Sanatı,s59

  Mutsuzluğun tek nedeni ,insanın odasında sessizce nasıl oturacağını bilememesidir.Orada burada koşuşturmak zihinleri dağıtmanın bir yoludur.Koşuştururken düşünceye çok az yer kalacağından , koşuşturmaya devam edin .Böylece kendinize daha yakından bakma görevinin dayanılmaz yükünden kaçınabilirsiniz; ama bacaklarınızda pistte kalacak kadar derman kaldığı sürece... Ve çoğu pist yuvarlak, eliptik şekilde olup hiçbir yere çıkmazlar, tur atarak koşmaya uygundurlar; insanların mutluluk arayışı olduğuna inandıkları oyun için seçtikleri isim koşmaktır.
Pascal,Düşünceler (Pensees),s70

    Bir takım insanlar her gün ufak bir meblağı kumarda oynayarak gamsız bir hayat sürer. Her sabah kendisine,kumar oynamaması şartıyla, o gün kazanabileceği bütün  parayı verirseniz onu mutsuz edersiniz. İstediğini kazanmak değil de oyun oynamanın keyifli olduğu ileri sürülebilir.
     Heyecan duymaya devam etmek için, kumar oynamayı bırakmak için teklif edilen armağanı reddederek, onu tekrar kumarda kazanmaktan mutlu olacağını hayal ederek kendini avutur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder